Laminat parke montajında strafor kullanılırsa garanti bozulur mu?

Laminat parke hakkında net bilinmeyen konulardan bir tanesi yüksek yoğunluklu strafor ürününün garantiyi bozup bozmadığıdır. Bu konu hakkında farklı görüşler vardır. Fabrikaların net açıklaması yoktur.

Yüksek yoğunlukta ki köpüğün laminat parke montajında kullanılması iki nedenden ötürü tercih edilmektedir.

  1. Yükseltilmesi gereken laminat parke zemininde dolgu amaçlı kullanılmasıdır!
  2. İyi ses ve ısı yalıtım yapabilmesidir!
Gibi nedenlerden ötürü strafor laminat parke montajında kullanılmaktadır. Peki, neden garanti kapsamını bozdu, yâda bozar tartışmaları yapılmaktadır. Genel kanı şudur; Yüksek yoğunlukta ki sert straforun ilerleyen zaman içerisinde laminat parke üzerinde ki yük, eşya ve ağırlığa bağlı ezilme, basılma yapacağı ihtimalidir. Ezilme ve basılma strafor üzerinde ki laminat parke ürünün de açma ve aralanma yapacağı, kilitlerinin deformasyona uğrayacağı ihtimali garanti kapsamını bozar genel kanaatini doğurmuştur.

Fabrikalar bu konu hakkında ne düşünüyor diye soruyorsanız? Herhangi bir açıklama yâda tartışma yok. Ürün üzerinde de her hangi bir yazı yok.

Laminat parke kutularında ki montaj talimat kâğıdın da, laminat parke ürünü ile birlikte kullanılacak malzemeler arasında strafor yazmıyor. Köpük yâda strafor adlarının kullanılmaması garantiyi bozar mı? Yaşanan birkaç laminat parke arızasında üretici fabrika eksperi, laminat parke arızasının kalitesiz strafor kaynaklı olduğunu tespit etmesi, garanti kapsamının bozulduğunu ileri sürmesi, laminat parke montaj talimatında strafor isminin geçmediğini haklılık gerekçesi olarak ileri sürmesi duyduğumuz, internette okuduğumuz haberler arasındadır.

Tekrar ediyorum; Straforun garanti kapsamını bozduğu yâda bozmadığı net bilinen, adı konulan bir sorun değildir. Üretici fabrikaların bazıları straforu kabul etse de kimisi etmeyebilir. Yüksek yoğunluklu strafor sorun yaratmasa da düşük yoğunluklu straforun sorun yaratacağı yüksek bir ihtimaldir.

Mesleki tecrübe ve kanaatim şu yönlüdür; Yapmış olduğum birçok resmi işlerde strafor ihale şart namesinde istenmiştir. 4 cm yüksek yoğunluklu strafor dahi kullanmış olduğum inşaat projeleri olmuştur. Fakat düşük yoğunluklu köpük laminat parke ürününde sorun yaratır kullanılmaması gerekmektedir.

Sonuç; Laminat parke piyasasında yaygın kanaat straforun garanti kapsamını bozabileceğidir. Strafor kullanmanız gerekiyor ise en güvenilir yol laminat parke fabrikasına sormak, onayını almaktır!
Yazan: Ahmet Kanburoğlu

Hiç yorum yok :

Yorum Gönder

Dikkat: Yorum yâda sorunuzu gönderirken, yorum kutusuna yazınızı yazın.
Sonra; Yorumlama biçimi kutusundaki Profil Seçin Butonundan Name/URL linkini seçerek sadece adınızı yazın.
Yorum Göndere Basın!
Eğer yayınlanmaz ise tekrar Yorum Göndere Basın
Görüşlerinize önem veriyoruz!